Własne zdrowie psychiczne

Dobre zdrowie psychiczne bezsprzecznie ma niezwykle duży wpływ na dobrostan każdego człowieka. Odpowiednie dbanie o nie jest niezwykle ważnym aspektem, albowiem wpływa na całe nasze życie, samorozwój oraz relacje społeczne. Mało kto wie, że zaniedbanie swojego zdrowia psychicznego może być fatalne w skutkach. Przy pominięciu skutecznej profilaktyki możemy spodziewać się obniżonej zdolności do funkcjonowania, a nawet pogorszenia zdrowia fizycznego.

Co na nie wpływa?

Przede wszystkim dużo zależy od długości i jakości naszego snu. Jako optymalną ilość godzin snu przyjmuje się między 6-9h. Nasze zdrowie psychiczne zależy jednak nie tylko od czynników takich jak sen, czy stres, ale nawet od naszego sposobu odżywania. Niejednokrotnie zdarza się, że zły stan psychiczny wiąże się przykładowo z niedoborami witaminowymi. Kolejnym aspektem, który powinniśmy mieć na uwadze jest oczywiście aktywność fizyczna. Odpowiednie ćwiczenia, czy spacery wspomagają bowiem obniżenie poziomu stresu oraz pobudzenie emocjonalne. Powinniśmy również zapobiegać rożnego rodzaju napięcia, czy stresującymi sytuacją poprzez dbanie o swoje potrzeby.

Skutki

Skutki zaniedbania swojego zdrowia psychicznego z pozoru mogą wydawać się błahe. Jednak po głębszej analizie, pozornie mało istotne czynniki mogą doprowadzić do fatalnych skutków. Tego rodzaju zaniedbanie może doprowadzić do zmniejszenia szans na powodzenie w pracy, czy szkole, a co za tym idzie nawet do braku zatrudnienia. W skrajnych przypadkach kończy się to próbą odebrania sobie życia, paranoi, zaburzeniami kompulsywno-lękowymi, a nawet przedwczesną śmiercią. Aby temu zapobiec warto regularnie konsultować się z psychologiem, a psycholog dziecięcy pomoże naszym dzieciom. Nie warto, więc pomijać sfery psychicznej skupiając się wyłącznie na rozwoju fizycznym. Powinno się natomiast o nią zadbać, w celu uzyskania zdrowia i komfortu psychicznego.

przez admin

Dodaj komentarz