Jak wygląda zdrowa dieta?

Jeśli chodzi o nasze własne zdrowie, to zawsze warto o nie dbać aby jak najdłużej cieszyć się w pełni sprawnym organizmem i dobrym samopoczuciem. Aby to osiągnąć to warto dbać o różne elementy naszego stylu życia. Jedną z nich jest zdrowa dieta. Jak ona wygląda?

Makroskładniki

Pierwszym celem każdej diety powinno być dostarczenie do organizmu odpowiedniej liczby makroskładników, które są niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu. Do makroskładników należą węglowodany, które są głównym źródłem energii, białka które są głównym składnikiem budulcowym oraz tłuszcze które spełniają szereg ważnych czynności w organizmie. Zdrowa dieta dostarcza dokładnie taką ilość składników odżywczych ile wynosi nasze zapotrzebowanie.

Inne składniki diety

Oprócz makroskładników bardzo ważnym składnikiem diety są też różne inne elementy naszej diety, bez których nie można być w pełni zdrowym. Należą do nich między innymi witaminy i minerały, które regulują różne procesy zachodzące w naszych organizmach. Należy zwracać baczną uwagę na to, aby dostarczać wystarczającą ilość witamin, ale również na to aby nie dostarczyć ich zbyt dużo. Zarówno niedobór jak i nadmiar mogą być szkodliwe.

przez admin

Dodaj komentarz